2012. sze 29.

Csudálatos Maier a Mai Manó Házban

írta: deakvera
Csudálatos Maier a Mai Manó Házban

Vivian Maier neve még csak pár éve került a köztudatba, ám különös története gyorsan terjed a világhálón. Mind a szakmabeliek, mind a laikusok érdeklődően figyelik a titokzatos hölgy fényképeinek felbukkanását.

1926-ban született francia édesanya és osztrák-magyar édesapa gyermekeként New York-ban, 1956-tól dadusként dolgozott, ismerősei is furcsa teremtésnek írták le, igazi Mary Poppinsként. A fényképezést autodidakta módon tanulta. Robert Frank, Ansel Adams és Lewis Hine albumai mind ott sorakoztak a könyvespolcán, és számos újságot gyűjtött, valamint fotókiállításokon és filmvetítéseken is sokszor látták. Negatívjait nem a nagyközönségnek szánta, valószínűleg csak a gyerekeknek mutatta meg, majd bedobozolta őket.
Nehéz anyagi helyzete miatt egész életműve (negatívok, fotós eszközök, albumok, videók) árverésre került. 2007-ben egy licitálás közben John Maloof ingatlanközvetítő bukkant rá munkáira, amikor Chicago-ról keresett fényképeket. Később rájött, hogy nincs olyan kép köztük, amit eredeti céljára felhasználhatna, ellenben több, mint százezer negatívot talált Maier dobozaiban, Chicago és New York utcáit, embereit ábrázolva. Maloof a www.kickstarter.com oldalon próbált pénzt gyűjteni Vivian képeinek terjesztéséhez. Húszezer dollárt kért, kétszázezret kapott. Egy negatív kezdetben 80 dollárért kelt el az eBay-en, ma már 1800-5000 dollárt ér egy kópia. A világ különböző tájain érdeklődnek munkássága iránt. Műveit ez idáig az Egyesült Államokban, Angliában, Németországban, Dániában és Norvégiában állították ki, valamint 2011-ben egy könyv is megjelent róla Vivian Maier: Street Photographer címmel. Nemsokára pedig egy dokumentumfilmet is bemutatnak történetéről, amelynek a ”Finding Vivian Maier” címet adták. 
A Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház egy 2013-ra tervezett nagyobb európai turné előtt szervezhette meg ebből a különleges fotográfiai hagyatékból a bemutatót. A kiállítás ebben a formában még sehol sem volt látható. A képeket a jogtulajdonos szerződött partnere, a Howard Greenberg Gallery jóvoltából állíthatták most ki.
A kiállításra szánt ötven darabot a Mai Manó Ház rendezési elve szerint állították ki. Amint belépünk az ajtón rögtön egy önarcképpel találkozhatunk. A kiállított képek Vivian életéről mesélnek. A csodálatos fotók között láthatunk közeli portrékat, utcarészleteket, épületeket, gyerekeket, időseket, érdekes arcokat, érzéseket, hangulatokat. A könyöklő újságárus képénél keressétek a magyar hivatkozást az újságok között! Mindegyik teremben el van rejtve néhány önarckép, ezeket érdemes összehasonlítani egymással, milyen szögben, minek a tükröződésében készültek, és mit vagy kit csempész még maga mellé Vivian a 6x6-os formátumú fényképeire. Először egy kis formátumú fényképezőgéppel, egy 6x9-es Kodak Brownie-val fényképezett, majd egy év múlva vett egy igen drága Rolleiflex gépet, amivel négyzet alakú képeket készített az ötvenes évektől kezdve egészen a kilencvenes évek végéig. 
Az egyik teremben egy kis monitoron a Maloof gyűjteményből származó képek futnak. 

vivian.jpgvivian2.jpgvivian1.jpg

A kiállításon egy különleges nevelőnő bemutatja, hogyan látja a világot maga körül, szokatlan, lenyűgöző és fantasztikus. Csak meg kell nézni és azonnal beleszeretsz!

A kiállítás szeptember 20. és november 25. között tekinthető meg a Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház kiállítótermében (1065 Budapest, Nagymező u. 20.), minden hétköznap 14-19 óra között, valamint hétvégén 11-19 között.

Szólj hozzá

fénykép fotókiállítás New York Chicago Mai Manó Ház Vivian Maier Mary Poppins Magyar Fotográfusok Háza John Maloof kickstarter.com street photographer Rolleiflex